Fiskus ma prawo żądać

TPAPoland Fiskusmaprawożądać

Jeśli urzędnicy organów podatkowych uznają, że przedsiębiorcy zaniżają wartość transakcji, aby nie przygotowywać dokumentacji cen transferowych, mają prawo wezwać podatnika do przygotowania i przedstawienia takich dokumentów.

Podmioty powiązane, które przeprowadzają między sobą transakcje raczej nie unikną obowiązków dokumentacyjnych stosując metodę zaniżania wartości transakcji. Jeśli urzędnicy fiskusa, zorientują się, że taka sytuacja ma miejsce przedsiębiorcy będą musieli po pierwsze, dokumentację przygotować, po drugie, przedstawić ją w urzędzie.

Urzędnicy wystąpią wówczas do podatnika z odpowiednim żądaniem. W piśmie tym, przesłanym do podatnika, zostaną wskazane okoliczności świadczące o prawdopodobieństwie zaniżenia wartości transakcji lub innych zdarzeń. Gdy do takiej sytuacji dojdzie, podatnik dokumentację będzie musiał przygotować. Na jej dostarczenie do urzędu będzie miał 30 dni od momentu otrzymania żądania ze skarbówki.

Czy opłaca się szukać takich wybiegów? Niestety nie. Dokumentację podatnik i tak będzie musiał sporządzić i to zaledwie w 30 dni. O pomyłki, uchybienia i nieprawidłowości przy takim pośpiechu nie trudno. Dokumentację cen transferowych warto przygotowywać na spokojnie, na bieżąco, bez pomijania żadnych szczegółów. Pozwoli to uniknąć błędów i przykrych skutków kontroli skarbowych.

Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wykaże, że podatnik nie sporządził dokumentacji, mimo że prawidłowo postępując powinien to zrobić, spowoduje, że urzędnicy będą mogli zastosować wobec podatnika sankcje, również karne skarbowe.

Zapisz się na newsletter

Otrzymasz informacje o nowych artykułach, usługach oraz alertach.

FreshMail.pl